Klaipėdos „Smeltės” progimnazija smeltesm@gmail.com Tel. (8-46) 345832

Plokščiapėdystės profilaktika

Mokykloje buvo suorganizuoti plokščiapėdystės profilaktikai skirti užsiėmimai. Juose sudalyvavo 1a, 1b, 1d ir priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai. Užsiėmimų metu mokiniai atliko įvairias pėdutei skirtas užduotis.
Plokščiapėdystė - tai pėdos deformacija, kuriai būdingas nusileidęs pėdos skliautas, pakeltas pėdos išorinis kraštas, nusukti pirštai. Esant šiai deformacijai, dažnai skauda pėdą ar priekinį blauzdos paviršių, padas beveik ar pilnai liečiasi prie grindų, o eisena tampa nerangi ir neelastinga (Pranckevičius ir kt., 2006). Plokščiapėdystė yra paplitusi deformacija, nustatoma vidutiniškai 37–50 proc. šalies gyventojų. Tarp senyvo amžiaus žmonių ji sutinkama virš 80 proc. Tarp ikimokyklinio amžiaus vaikų ši deformacija pasitaikė 25,1 proc. Plokščiapėdystė, prasidedant dar ankstyvoje vaikystėje, ne tik deformuoja pėdą, bet ir sutrikdo skeleto vystymąsi bei kitų kūno organų veiklą (Koževnikovas ir kt. 2002).
Plokščiapėdystės profilaktikos priemonės:
· Aktyvi fizinė veikla, tai judėjimas grupėje, sporto salėje ir lauke: kūno kultūros valandėlės, rytinė mankšta, judrūs žaidimai, gimnastika, pusiausvyros pratimai, specialūs pratimai pėdos raumenims ir raiščiams lavinti. Kojų raumenis stiprinti padeda važinėjimas dviratuku, paspirtuku, riedučiais, plaukimas, slidinėjimas.
· Koreguojanti gimnastika. Ypač svarbu sistemingai stiprinti pėdų, blauzdų raumenis ir raiščius. Tačiau susiduriama su tokia problema: vaikas, kuriam skauda kojas, mažiau vaikšto ir sportuoja, todėl raumenys dar labiau silpsta, sutrinka kraujo apytaka, didėja kūno svoris, kas savo ruožtu didina plokščiapėdiškumą ir pėdos funkcijos sutrikimus. Atsiranda užburtas ratas: kuo daugiau skauda, tuo mažiau sportuojama. Judėjimo trūkumą reikia kompensuoti koreguojamaisiais pratimais. Šios gimnastikos metu parenkami pratimai stovint, sėdint, gulint, einant. Jų skaičius priklauso nuo vaikų amžiaus, sveikatos būklės ir fizinio parengimo. Koreguojamosios gimnastikos pratimai gali būti atliekami grupėje prieš pietų miegą.
· Grūdinimas. Pati populiariausia priemonė yra vaikščiojimas basomis. Tam nereikia ypatingų sąlygų: vaikščioti po smėlį, žvyrą, akmenėlius, įvairius nelygius paviršius, braidymo baseinėlyje, po žolyną. Tėvai ir vaikystės pedagogai gerai žinodami vaikščiojimo basomis reikšmę vaiko nervų sistemai ir visam organizmui, neturėtų praleisti progos ir sudaryti vaikams sąlygas pavaikščioti ar pabėgioti basomis.
Parengta pagal www.sveikatosbiuras.lt medžiagą
Užsiėmimus pravedė sveikatos priežiūros specialistė Dovilė Stasiškienė
 
 

Ką išmoksi, ant pečių nenešiosi. (Liaudies išmintis)